»V tej vladi smo izpolnili dolg, da počistimo radioaktivne odpadke in jih odložimo varno.«
»Do zdaj še nikjer v svetu niso rešili vprašanja sprejemljivosti visoko radioaktivnih odpadkov.«
»V letu 2017 smo vložili vlogo za pridobitev okoljevarstvenega soglasja, nismo ga še pridobili, pripravljala se je dokumentacija. Začeli smo sicer v tem času s čezmejno presojo vplivov na okolje, počasi približuje h koncu.«
»Največ radioaktivnih odpadkov bo prišlo iz jedrske elektrarne v Krškem. To bodo zgolj odpadki z nizko in srednjo stopnjo radioaktivnosti. Gre za odpadke, ki nastanejo med vsakodnevnim obratovanjem.«
»Več let smo delali različne študije raziskav materialov, predvsem kako vplivajo različni dejavniki na staranje betonov. Preučevali smo, kakšne betone moramo uporabiti, kakšne agregate, kakšne materiale, da bo silos čim dlje opravljal funkcijo, ki smo mu jo pripisali. To je zadrževanje teh odpadkov v samem silosu.«
»Če naj se javnost izreče o gradnji nove jedrske elektrarne, potem je ta javnost upravičena do jasnega odgovora: kdaj bo država ta problem rešila, kako, kakšna finančna sredstva bodo potrebna in kdo bo to financiral.«
»Zaenkrat še ne govorimo o lokaciji, a se o tem pogovarjamo. Za večje države, kot sta Francija in Finska je razumljivo, da gradijo svoja odlagališča. A v primerjavi z njimi imamo mi izredno majhno količino izrabljenega goriva, zato bi bilo smiselno zgraditi skupno odlagališče za več za držav.«
»Skladiščenje radioaktivnih in drugih nevarnih odpadkov ob reki Uni, kjer je zaščiteno območje ob meji med Bosno in Hercegovino in Hrvaško, je popolnoma nesprejemljivo. To med prebivalci vzbuja strah.«
»Naš velik interes je, da se končno začne z izgradnjo trajnega odlagališča in da je zgrajeno do leta 2025.«
»Pričakujemo tehnični pregled nove zgradbe, v katero bomo pospravili del izrabljenih gorivnih elementov. Blizu 600 izrabljenih gorivnih elementov pride v mesecu marcu v suho skladišče.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju